ספר חדש לתזונת תינוקות טבעונים
מאת: נטלי שוינקלשטיין
[לידיעה המלאה]
1000 הימים הראשונים לחיי ילדכם היא תקופת חלון קריטית לבריאותו העתידית
[לידיעה המלאה]
אילו בדיקות דם מומלץ לבצע?
[לידיעה המלאה]
האם היציאות שלך תקינות?
[לידיעה המלאה]
וירוס בטן - מה לעשות כשהוא מגיע?
הקאות שילשולים בחילות
מה לעשות כדי להקל
ומה לעשות כדי למנוע הידבקות
[לידיעה המלאה]
מהתקשורת
כתבות על נטלי שוינקלשטיין שהופיעו בתקשורת.
[לידיעה המלאה]
מאמרים שכתבתי מהתקשורת
[לידיעה המלאה]
האם חסר לך ויטמינים ומינרלים?
[לידיעה המלאה]
הורידו את האפליקציה שלי בחינם לאנדרואיד שלכם
[לידיעה המלאה]
 
מאמרים שכתבתי
שמנים: לא מה שחשבתם

השמן שעליו רב התזונאים הכי ממליצים הוא שמן הזית, אומנם שמן זה מכיל ערכים תזונתיים שונים, אך האמת היא שישנם שמנים אחרים, בריאים גם הם המכילים לעיתים יותר ויטמינים ומינרלים, ויותר חומצות שומן חד בלתי רוויות.

חידושים בתחום השמנים מכבישה קרה

שמן קוקוס – עד לא מזמן היה נהוג לחשוב ששמן קוקוס הוא שמן לא בריא בשל תכולת שומן הרווי שבו, אך לא כל חומצות השומן הרוויות זהות. אורכן של החומצות שומן שבשמן הקוקוס הן בינוניות (MCT) ולכן אינן מתפרקות לטריגליצרידים, מה שאומר שאינן נאגרות ברקמות שומן.

שמן קוקוס מכיל חומצה לאורית, שנמצאת גם בחלב אם ותפקידה העיקרי הוא לחזק את מערכת החיסון של היילוד. בנוסף שמן הקוקוס מכיל גם חומצה קפירלית הידועה כאנטי פטרייתית.

מחקרים שנעשו בתחום הראו נתונים מרהיבים לגבי השמן ביכולתו להאיץ תהליכי הרזייה, איזון רמות הכולסטרול והסוכר בדם, ריפוי כיב קיבה (אולקוס) ואיחוי פצעים חיצוניים כמו אקנה, ואקזמות.

שמן זרעי חרדל – שמן זה מכיל יותר חומצות שומן חד בלתי רוויות משמן זית, יותר אומגה 3 מאשר אומגה 6, תכונותיו רבות ובינהן: אנטי דלקתי, ממריץ את מחזור הדם, מעודד הזעה ולכן טוב להיצטננות.

שמן גרעיני דלעת – שמן זה זהה בכמות החומצות השומן הרוויות שבו למול שמן הזית, מכיל יותר ויטמינים משמן הזית בינהם: ויטמין A, ויטמין B1, ויטמין B2, ויטמין B6, ויטמין D, ואבץ. בשל תכולת הפיטוסטרולים הרבה שבו הוא מיועד לשימוש בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית, דלקות חוזרות בשתן והורדת כולסטרול.

שמן פשתה (פשתן) – שמן זה מכיל את כמות האומגה 3 הגבוהה ביותר מכל השמנים (כולל שמן דגים). כמעט כמחצית ממנו הוא אומגה 3. בנוסף שמן זה מכיל גם פיטואסטרוגנים אשר נמצאו כיעילים במחקרים שנעשו על ידי ד"ר קולין קמפבל ביו כימאי ידוע, למניעה וריפוי מחלות סרטן שונות כמו סרטן הערמונית והשד. שמן זה לא כדאי לחמם בכלל מכיוון שהאומגה 3 מתחמצנת בחום בקלות.

כמה נקודות חשובות

ככל שנקודת העשן של שמן גבוהה יותר, השמן נחשב יציב יותר בתנאי חימום, בישול וטיגון. שמנים שנקודת העשן שלהם הכי גבוהה הינם: שמן קוקוס, שמן אבוקדו, שמן חריע (אותם חשוב לקנות מכבישה קרה מעולה בלבד).

בכל מקרה, בזמן טיגון ארוך כל השמנים בלי יוצא מן הכלל נהרסים ומתחמצנים ובשל כך יכולים לפגוע בבריאות.

בנוסף כדאי להבין כי שמן הוא תוצר לוואי של מזון שלם, כתוצאה מכך ערכיו התזונתיים יחסית נמוכים בהשוואה למזון הטבעי ממנו הוא הופק, ולכן כדאי להגביל את צריכותו.

שמנים שהכי כדאי להימנע מהם

שמן מוקשה (מרגרינה) - שמן מוקשה או מוקשה חלקית הוא שמן שעבר תהליך כימי הנקרא הידרוגנציה בו מוסיפים אטומי מימן לשמן ובכך מקשים אותו. שמן זה מכיל שומן טראנס המסוכן מאד ללב וכלי הדם.

חמאה – למרות שנהוג לחשוב כי חמאה בריאה, היא עשירה בשומן רווי וכולסטרול, ולכן קשורה גם היא למחלות לב וכלי דם.

שמן בתרסיס – שמנים שמגיעים בתרסיס מכילים חומר דחף ולרב גם תוספי מזון שונים כמו חומרים משמרים, מייצבים, טעם וריח העלולים להזיק לתפקוד הכבד.

שמן מזוכך – השמן המזוכך הנפוץ ביותר הינו "קנולה", שמן זה עשוי מהכלאות שונות (הנדסה גנטית) של צמח הלפתית והוא קיבל את שמו מכיוון שהצליחו להשיג בו כמות שומן חד בלתי רווי דיי גבוהות, ראשי התיבות של שמו הוא "canadian Oil, Low Acid". רוב צריכתו בעולם נעשת על ידי צורתו המזוככת. שמן מזוכך הוא שמן שנעשה בכבישה חמה (בטמפרטורה שעולה על 60 מעלות) ומה שנשאר ממנו זה שמן חסר טעם, ריח וכמעט בלי ערכים תזונתיים, שמנים נוספים מזוככים נפוצים בשימוש הינם: שמן סויה, שמן חריע, ושמן תירס.

שמן דגים – ידוע ונפוץ עוד מימי קדם ששמן דגים חיוני ביותר לבריאותינו בשל תכולת אומגה ה-3 שבו. ממליצים עליו בטענה שהוא מכיל חומצות שומן מסוג DHA ו- EPA אך האמת היא שהמקור לאומגה 3 הוא צמחי ושדגי ים מקבלים אומגה 3 רק אם הם בעצמם אוכלים מזון שעשיר באומגה 3 (מהים אצות אם דגים שאכלו אצות ומבריכות בהן נותנים לדגים תוסף).

גם בדגים וגם בבני האדם הפיכת ALA ל- DHA ו- EPA נעשת בגוף ולכן אין צורך לאכול את הדגים כקיצור דרך. להיפך גם חומצת שומן ALA היא חשובה לנו.

שמן דגים עלול להכיל שאריות של מתכות כבדות כמו כספית הידועה כמסרטנת ולכן כדאי להימנע ממנו.

  • לאלו הרוצים לנטול תוסף תזונה של אומגה 3 יש למצוא אותו כיום גם ממקור צמחי בבתי טבע מזרעי פשתן/מרווה/אצות.

מסקנות

יש לעשות שימוש מושכל בשמנים, לצרוך אותם בכמות מוגבלת בתזונה היומיומית, להיחשף גם לשמנים נוספים ולא רק לשמן זית, לקנות שמנים אך ורק מכבישה קרה מעולה, לאכול את המזון הטבעי ממנו מופקים השמנים ולא להיסתמך על השמנים כתחליף. בנוסף אני ממליצה להפחית בטיגון, ולהימנע מטיגון בשמן עמוק.

 
כבד שומני
[לידיעה המלאה]
טיפול לנמצאים רחוק
מהסיבות: זמן, מוגבלות פיזית או מרחק: צפון, דרום ומחוץ לארץ.
[לידיעה המלאה]
שיקום וריפוי מחלות
יעוץ תזונתי, צמחי מרפא ותוספי תזונה לשיקום וריפוי מחלות.
[לידיעה המלאה]
יעוץ תזונתי
תפריט בריאותי בהתאמה אישית
איתור וטיפול בחסרים תזונתיים
[לידיעה המלאה]
פרוטוקול לניקוי מתכות כבדות
והחלפת סתימות אמלגם (כספית)
[לידיעה המלאה]
סוכרת
[לידיעה המלאה]
כולסטרול וטריגליצרידים
[לידיעה המלאה]
לחץ דם גבוה
[לידיעה המלאה]
כבד שומני
[לידיעה המלאה]
מחלות עור
[לידיעה המלאה]
חוסר איזון הורמונלי
[לידיעה המלאה]
דלקת פרקים
[לידיעה המלאה]
עצירות כרונית
[לידיעה המלאה]
כאבי בטן, גזים, נפיחות
[לידיעה המלאה]
צרבת
[לידיעה המלאה]
קרוהן / קוליטיס
[לידיעה המלאה]
 

המידע באתר זה אינו מהווה תחליף להתיעצות אישית עם רופא או נטורופת, אין להסתמך על המידע כמקור מידע יחיד ואין לעשות בו שימוש ללא התייעצות מקצועית.
© כל הזכויות שמורות לנטלי שוינקלשטיין אין להעתיק מידע באתר ללא רשות בכתב.

גולשים באתר - שיווק באינטנרט