ספר חדש לתזונת תינוקות טבעונים
מאת: נטלי שוינקלשטיין
[לידיעה המלאה]
1000 הימים הראשונים לחיי ילדכם היא תקופת חלון קריטית לבריאותו העתידית
[לידיעה המלאה]
אילו בדיקות דם מומלץ לבצע?
[לידיעה המלאה]
האם היציאות שלך תקינות?
[לידיעה המלאה]
וירוס בטן - מה לעשות כשהוא מגיע?
הקאות שילשולים בחילות
מה לעשות כדי להקל
ומה לעשות כדי למנוע הידבקות
[לידיעה המלאה]
מהתקשורת
כתבות על נטלי שוינקלשטיין שהופיעו בתקשורת.
[לידיעה המלאה]
מאמרים שכתבתי מהתקשורת
[לידיעה המלאה]
האם חסר לך ויטמינים ומינרלים?
[לידיעה המלאה]
הורידו את האפליקציה שלי בחינם לאנדרואיד שלכם
[לידיעה המלאה]
 

הסוכר הנפוץ ביותר מופק בדרך כלל מקנה הסוכר או מסלק סוכר והוא נמצא בכל מיני מזונות:

מאפים, לחמים, עוגיות, עוגות, דגני בוקר, משקאות, ממרחים, מעדנים, שוקולדים, גלידות, קומפוטים, ריבות, חטיפים ועוד...

המקור הטוב ביותר לסוכר במזון הם הפירות, טריים או יבשים, וגם פחמימות מתפרקות בגוף לסוכר אך חשוב לצרוך פחמימות מדגנים מלאים.


צריכה עודפת של סוכר יכולה להוביל  לחוסר איזון ולתפקוד לקוי של מערכות בגוף. סוכר מחליש את מערכת החיסון ויכול לגרום להשמנה, סוכרת, טריגליצרידים וגם סרטן.

הנה סוגי הסוכר הנפוצים:

סוכר לבן - הסוכר שכולנו מכירים, סוכר הכי מעובד ופשוט שנמצא היום בשוק. סוכר לבן מורכב מ-2 מולקולות של גלוקוז ופרוקטוז. הסוכר הלבן חסר כל ערך תזונתי. כמו כן, הסוכר מהווה מקור לפחמימות, אך במקרה של הסוכר הלבן הפחמימות נחשבות לפשוטות.

ממתיקים מלאכותיים -
בקטגוריית זו נכנסים ממתיקים כגון: סוכרזית, נוזלים למיניהם וסוכרים שמתיימרים להיות דיאט. כל הסוכרים הללו עושים פעולה הפוכה וגורמים להשמנה. כמו כן, מלבד ההשמנה הגוף מעכל בצורה שונה את הסוכרים הללו והם יכולים לגרום לנזקים בריאותיים.

סוכר ענבים / סוכר פירות -
שמו המקורי הוא פרוקטוז והוא מופק מפירות. טעמו עדין יותר משל סוכר לבן. כאשר הוא מגיע כאבקה או סירופ הוא מאד מזיק לגוף ונאגר בכבד (הופך לטריגליצרידים). הפרוקטוז היחידי שחיוני לגוף הוא המגיע מפירות טריים.

סוכר חום -
סוכר חום הוא סוכר שעבר תהליך פחות בתהליך העיבוד. הספיגה שלו זהה לספיגת הסוכר הלבן אך מבחינת ערכים תזונתיים נשאר בו מעט ויטמינים ומינרלים.

סוכר חום כהה -
סוכר זה הוא הסוכר שצבעו חום מאד כהה ומרקמו מאד דביק. נהוג לחשוב היום כי זה סוכר לבן צבוע במולסה אך זה לא נכון וניתן לקרוא זאת במפורש על האריזות. סוכר זה הוא סוכר לא מזוקק שהוסיפו לו מולסה ולכן צבעו כהה.

סוכר חום דמררה
- דומה בתכונתו לסוכר החום הרגיל שעבר תהליך עיבוד פחות מאשר הסוכר הלבן. גם לו ישנם מעט ויטמינים ומינרלים.

סוכר קנים - סוכר הכי פחות מעובד, מרקמו גבישים קטנים ובהירים ותכולתו בערכים תזונתיים היא הכי גבוה, אך תהליך הספיגה שלו זהה לסוכר הלבן.


סילאן - סילאן קרוי גם "דבש" תמרים  והוא מופק מתמרים. מרקמו צמיגי אך דליל (יחסית למולסה או דבש) וטעמו מאד עדין. יש לשים לב בתוויות רכיבי המזון שלא הוספו מרכיבים נוספים לסילאן כגון סוכר לבן או סוכר מסוג אחר וחשוב לקנותו אורגני מכיוון שתמרים רגילים עלולים להכיל גופרית כחומר משמר.

סירופ / דבש חרובים -
סירופ או בכינויו השני "דבש" חרובים, מופק מחרובים. מרקמו נוזלי וטעמו מאד עדין גם הוא כמו הסילאן יכול להיות בשימוש לתבשילים ומאפים. יש לשים לב סירופ חרובים עלול לגרום לעצירות.

דבש דבורים - דבש דבורים מופק כמובן מדבורים. המרקם שלו מוצק באם לא עבר חימום, הטעם שלו דומיננטי אך הוא דומה בתהליך הספיגה שלו לסוכר הלבן. מבחינת ערכים תזונתיים הגוף בסופו של תהליך מפיק מדבש דבורים פחמימות וגלוקוז והאנזימים אינם פעילים לאחר חימום.


סירופ מייפל - סירופ מייפל יכול להטעות אנשים רבים. בסופרים סירופ בטעם מייפל אינו מופק למעשה מעץ המייפל המקורי ומנסים לחקות את טעמו על ידי תוספי מזון כמו סוכרים, צבעים מלאכותיים וחומרי טעם וריח.
סירופ מייפל הטהור מכיל ויטמינים ומינרלים, מרקמו עדין נוזלי מאד וטעמו עדין מאד לעומת החיקוי.

לתת דגנים - זהו סירופ צמיגי המופק מדגנים שונים כמו: אורז, חיטה, שעורה ועוד. מבחינת ערכים תזונתיים לתת דגנים מכיל כמויות יפות של סידן, ברזל וויטמינים מקבוצת B חשוב לקנות מלתת מלא.

 

מולאסה - מולאסה היא סירופ דמוי דבש בצבע כמעט שחור. המולסה היא התוצר הראשון לפני הפיכת הסוכר לגבישים. המולסה עשירה מאד בברזל, סידן, ויטמינים מקבוצת B. במולאסה ניתן להשתמש בבישול ואפייה להמתקה והיא הכי מומלצת מכל סוגי הממתיקים.

סטיביה - סטיביה היא צמח שטעמו מתקתק ומשמש לבישול ואפייה והמתקת משקאות חמים.
מבחינת ערכים תזונתיים לסטיביה יש ויטמינים ומינרלים רבים והוא ידוע כמאזן רמות סוכר בדם.
מבחינת ספיגה, הוא מתאים לסכרתיים מכיוון שאין בו גלוקוז וגם לאנשים המעוניינים להימנע לגמריי מסוכר מעובד. יש לשים לב לסטיביה יש טעם לוואי שלא כל אחד יואהב.

לסיכום: סוכר גולמי אינו רכיב תזונתי בריא. הסוכר היחידי החיוני לגוף הוא סוכר המגיע מפירות טריים. נסו להפחית את צריכת הסוכר המעובד כולל סוכר חום על כל סוגיו. המתקה: סירופ מייפל טבעי, מולאסה או סילאן והכי כדאי סטיביה. זכרו לצרוך מהם בכמות מעטה.


 
לייעוץ ואיבחון Image
 
כבד שומני
[לידיעה המלאה]
טיפול לנמצאים רחוק
מהסיבות: זמן, מוגבלות פיזית או מרחק: צפון, דרום ומחוץ לארץ.
[לידיעה המלאה]
שיקום וריפוי מחלות
יעוץ תזונתי, צמחי מרפא ותוספי תזונה לשיקום וריפוי מחלות.
[לידיעה המלאה]
יעוץ תזונתי
תפריט בריאותי בהתאמה אישית
איתור וטיפול בחסרים תזונתיים
[לידיעה המלאה]
פרוטוקול לניקוי מתכות כבדות
והחלפת סתימות אמלגם (כספית)
[לידיעה המלאה]
סוכרת
[לידיעה המלאה]
כולסטרול וטריגליצרידים
[לידיעה המלאה]
לחץ דם גבוה
[לידיעה המלאה]
כבד שומני
[לידיעה המלאה]
מחלות עור
[לידיעה המלאה]
חוסר איזון הורמונלי
[לידיעה המלאה]
דלקת פרקים
[לידיעה המלאה]
עצירות כרונית
[לידיעה המלאה]
כאבי בטן, גזים, נפיחות
[לידיעה המלאה]
צרבת
[לידיעה המלאה]
קרוהן / קוליטיס
[לידיעה המלאה]
 

המידע באתר זה אינו מהווה תחליף להתיעצות אישית עם רופא או נטורופת, אין להסתמך על המידע כמקור מידע יחיד ואין לעשות בו שימוש ללא התייעצות מקצועית.
© כל הזכויות שמורות לנטלי שוינקלשטיין אין להעתיק מידע באתר ללא רשות בכתב.

גולשים באתר - שיווק באינטנרט